International conference of developers
and users of free / open source software

Wyniki LVEE 2012

December 26, 2012 16:28

07-10 czerwca koło Grodna odbyła się 8-ma międzynarodowa konferencja Linux Vacation / Eastern Europe.

W obozie turystycznym w środku rezerwatu leśnego zebrało się około 150 uczestników z Białorusi, Rosji, Ukrainy, Polski, Litwy, Estonii i Azerbejdżanu. 26 raportów zostało zaprezentowano na tematy związane w ten czy inny sposób z wolnym oprogramowaniem.

Embedded-tematyka była szeroko przedstawiona raportami na temat rozwoju sprzętu i oprogramowania dla celów ogólnych i urządzeń specjalistycznych. W Temacie języków i narzędzi oprogramowania zaobserwowano wzrost zainteresowania językiem Erlang i rozwiązaniami opartymi na tym języku. Raporty dotyczące tematów badań zostali omówione w osobnym podrozdziale i dotyczyli obliczeń równoległych, analizy kodu i modelowania fizycznego. Raporty dotyczące administrowania systemowego byli związane z systemami dużego obciążenia oraz serwerami wysokiej niezawodności; jak zawsze w ostatnich latach, nie obeszło się bez tematów cloud-computing. Szczególną uwagę zwrócono w tym roku na narzędzia budowania dystrybucji – zaczynając od systemu opartego o SUSE Open Build System i kończąc nowymi meta-dystrybucyjnymi funkcjami rozwijającymi się na platformie ALTLinux 7.

Prelegenci omówili też wolne instrumenty dla twórczości, w tym narzędzia do pracy z obrazami o dużej głębi kolorów, do przygotowania autorskich publikacji elektronicznych oraz profesjonalne oprogramowanie dla grafiki dwuwymiarowej.

Program kulturalny zawierał show z bębnami etnicznymi, zorganizowane przez EPAM Systems. Ciąg dalszy miała również ciesząca się sukcesem tradycja krótkich blitz-dokładów.

Decyzją publiczności najlepszym raportem został uznany raport Lukasza Świerczewskiego «International system of nuclear gamma-ray detection using dedicated hardware sensors – Radioactive@Home project»". Autor otrzymał pamiątkową nagrodę od komitetu organizacyjnego i plug-komputer jako nagrodę od firmy sponsora Promwad. Ponadto nagrody otrzymali Mikołaj Marszan za najlepszy blitz-raport oraz Wiktorija Wożżowa za wieczorowy master-class poświęcony malarstwu w wolnych edytorach graficznych Alchemy, Gimp i MyPaint.

Książka, która została wydana na początku konferencji, zawiera streszczenia wygłoszonych raportów LVEE 2012 i LVEE Winter 2012 – sesji zimowej konferencji, która po raz pierwszy odbyła się w lutym tego roku. Ponadto, kompilacja zawiera tradycyjne wywiady z uczestnikami LVEE. Streszczenia wraz z prezentacjami dostępne są również na oficjalnej stronie internetowej konferencji summer.lvee.org pod rozdziałem “Sprawozdania”. Oprócz tego w ciągu miesiąca pojawią się video wystąpień, zapis których został przeprowadzony przez partnera konferencji it-job.by. Na stronie głównej można będzie zobaczyć wybrane zdjęcia z konferencji oraz link do listy galerii uczestników.

Wsparcie konferencji udzielili kompanii SaM Solutions, Promwad, EPAM Systems, WORLD of TANKS team, hoster.by. Szybki Internet dostarczyła uczestnikom kompania MTS.

Partnerami informacyjnymi i technicznymi tegorocznej konferencji wystąpili portale internetowe i projekty linux.by, Root@UA, it-job.by, IT-Event.Ru, usability.by, RABOTA.TUT.BY, mega-admin, Wieści komputerowe,dev.by, sCommunityBY, weblancer.net, it.tut.by, ukrdev.net, sms-assistent, techlabs.by, itfan.by, ePointSystem.

Author: Dmitriy Kostiuk

Back to news list